Historie MS Šaranov Nivnice

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Article Index
Historie MS Šaranov Nivnice
po roce 1900
Pytláctví a stav zvěře
po roce 1945
Honitba MS Nivnice
Po roce 1960
Po roce 1970
All Pages

V období před rokem 1900 se o provádění myslivosti v nivnickém katastru nedá vůbec mluvit. Nikdo se o zvěř nestaral, nehájil ji, nechránil ani nepřikrmoval. Právo lovit zvěř patřilo výhradně šlechtě a pánům z úřadů. Zpravidla každý rok uspořádali lov, který trval dva až tři dny. To šlechta a páni přijeli v kočárech ve velké slávě. V každé podřízené obci měli vybraného občana, který jim zajišťoval všechno potřebné k úspěšnému lovu, jako honce, nosiče, povozy atd. Za to dostával od panstva možnost bezplatně si nadělat dřeva v panském lese. V Nivnici byl pro tuto funkci vybrán strýček Uječek Šimečkových bydlící v čísle 5.
S najímáním nosičů a honců neměl problém. Nivničtí chlapci na lovy rádi chodili, neboť páni slušně platili, 25 krejcarů za den. Dalším co je na lovy lákalo, byla možnost schovat si pro sebe nějaký kus zvěře. Šlo to v celku jednoduše, protože zvěře bylo dost a páni neměli o odstřelu žádný přehled. Není proto k dispozici žádný údaj o odstřelech zvěře. Ví se jenom, že šlo o velké počty zajíců a koroptví.
Ačkoliv o zvěř nikdo nepečoval, dobré podmínky pro drobnou zvěř umožňovaly dosahovat vysokých stavů a odlovů zvěře. Má se za to, že to bylo zejména proto, že v nivnickém katastru byla úrodná půda s dobrými výnosy zemědělských plodin a hlavně úžasný klid umožňující bezproblémové množení a žití zvěře. Predátorů nebylo mnoho. Protože občané Nivnice neměli možnost zúčastňovat se na chovu a lovu zvěře, protože všechno patřilo pánům, věnovali se v hojném počtu pytláctví. Revír nebyl střežen, takže se kladla oka ve velkém.V obci byly také nějaké střelné zbraně, které se mezi občany na pytlačinu zapůjčovaly. Dochovalo se, že takovým majitelem flinty byl Škubna František z čísla 121 a také mlynář Prager z čísla 3. Mlynář měl pověst náruživého pytláka, který střílel zajíce za největšího sněhu maskován bílým prostěradlem.

Puška zvaná předovka byla i ve mlýně Pod Čupy u majitele Baumrukra. Každý, kdo chtěl z této flinty vystřelit musel, mít u sebe mírku na střelný prach, střelný prach v rožku (z hovězího dobytka) v konopném sáčku broky nebo, vlastnoručně vyrobené sekance z olova. Flinta se nabíjela zepředu. Nejdřív se do hlavně nasypala mírka prachu, na něj kousek koudele nebo papíru, pak broky nebo sekance a zase papír. Všechno se postupně těsnilo nabijákem, který byl stále při flintě. Zápalka se položila na cínch a natáhl se kohoutek. Při jeho spuštění vyšla rána. Manipulaci s touto zbraní ovládala celá mladá chasa ze mlýna. Vždy, když se vraceli z Nivnice z kostela, pořádně sledovali okolí podél cesty. Zajíců prý tenkrát bylo tolik, že si každý z nich vyhledal toho svého ušáčka. Po návratu do mlýna vzali pušku, vrátili se na vyhlédnuté místo a zajíce upytlačili .Upytlačenou zvěř Nivničané buď konzumovali, nebo ještě raději zpeněžili. V domě číslo 44 bydlel obchodník Rais, zvaný Srůl, který platil za zajíce 80 krejcarů a za párek koroptví 40 krejcarů, což bylo dost peněz. Můžeme shrnout, že období, které předcházelo roku 1900 nebylo z hlediska vývoje myslivosti nikterak významné. Dá se říct, že šlo jenom o lov zvěře, především zajíců a koroptví.Kalendář

<<  September 2020  >>
 Mo  Tu  We  Th  Fr  Sa  Su 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Kontakt

Mapa
MS Šaranov Nivnice
Podohradí
Nivnice 687 51
msnivnice@seznam.cz

MS Šaranov Nivnice msnivnice@seznam.cz