Kynologie

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Každý myslivec ví, že bez lovecky upotřebitelného psa nelze dělat kvalitní myslivost. Když myslivec vyjde se svým psem do revíru, aby před sečením „jateliny“ zachránil nakladená srnčata nebo hnízda pernaté zvěře, dorazí na okraj lánu a na povel „Hledej“začne pes systematicky prohledávat prostor před pánem. Rychle zleva doprava a zase zpátky s vysokým nosem neomylně prověřuje určený prostor. Psí čich je jeho radar, lehký závan pachu ještě zrychlí jeho běh a najednou stop. Jakoby ve vteřině zkameněl, ztuhne a vzrušením se mu napne každičký sval na jeho těle. Krk natažen a hlava nasměrována přesně tam, kde se skrývá zvěř. Pes již přesně ví, o co se jedná a jakoby připoután jejím pachem čeká trpělivě na povel svého pána. Ten ale sám popojde do těch míst a zvěř
vyrazí. Tentokrát to byl zajíček, kterému popřeje šťastnou cestu, pochválí psa a pokračuje v hledání. Dobrá práce loveckého psa, ohaře, je pro myslivce požitkem.

Stejný obdiv zaslouží také malá plemena slídiči, honiči, norníci, kteří nebojácně vyhledávají a vytláčí na střelce černou zvěř. Dovedou dohledat každou zhaslou zvěř, nebo vytlačit z nory lišku.

Lovecký pes je pro myslivost všestranně prospěšný. Toho si jsou plně vědomi i nivničtí myslivci. Jenom na úplném začátku kolem 50. roku prosazovala skupina členů, kteří nikdy neměli psy a myslivost viděli jenom jako lov v posledních měsících roku, aby byl vydán zákaz vycházet s loveckým psem do revíru mimo hony. Tento nesprávný názor vyplývající z nezkušenosti byl brzy překonán a výcvik psů v revíru permanentně pokračoval.

Nivnický revír měl až do 90. let minulého století měl dostatek drobné zvěře. Každý pes, se kterým myslivec často vycházel do revíru se setkal s takovým množstvím zvěře, že i s méně zkušeným pánem – kynologem, získal tolik zkušeností, že byl myslivecky prospěšný. Kynologie byla v nivnických mysliveckých společnostech a sdruženích podporována. V různých dobách platila různá opatření, jako příspěvek na zakoupení štěněte, roční finanční příspěvky, zajišťování krmiva, odměna psům při účasti na honě a jiné.

V Nivnici se vždy dbalo na to, aby byl dostatek lovecky upotřebitelných psů. Do 90. let to byli převážně ohaři a potom i malá plemena.

Je potěšitelné, že tradice chovu loveckých psů v Nivnici pokračuje. Mladí členové projevují zájem o kynologii. Přejme jim hodně zdaru.

 

Kalendář

<<  January 2021  >>
 Mo  Tu  We  Th  Fr  Sa  Su 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kontakt

Mapa
MS Šaranov Nivnice
Podohradí
Nivnice 687 51
msnivnice@seznam.cz

MS Šaranov Nivnice msnivnice@seznam.cz